A boldogság általam ismert eddigi legkorrektebb definíciója:
“Boldognak lenni annyi, mint rendezett kapcsolatban lenni önmagunkkal.”
Másképp:
boldogság = rendezett kapcsolatban lenni önmagunkkal
A jóga célja kapcsolatot találni önmagunk lényegével, és ezt a kapcsolatot fenntartani. A jóga tehát egy módszer, technika arra, hogy képesek legyünk rendezett kapcsolatot kialakítani és fenntartani önmagunkkal.
Másképp:
rendezett kapcsolatban lenni önmagunkkal = jóga
Az „egyenletrendezés” után:
jóga = boldogság
Csaknem 40 éve léptem a jóga ösvényére. Kitartóan, rendíthetetlenül kezdem újra és újra … és ezredjére is újra a legelejétől…. merthogy az első kérdés mindig az: mi az, hogy jóga? Azt gondolnánk, hogy mindenkinek más és más, sőt én magam is időről időre mindig más oldalát tapasztalom meg, de valami közös pont állandó: az origó. A középpont, a vizsgálat, a szemlélődés, a figyelem tárgya én magam vagyok.
A jógára talán mindennél jobban igaz, hogy az eredményekért mindenkinek magának kell megdolgozni, azokat sem másoktól elorozni, sem megvenni nem lehet. Persze néha óhatatlanul beszélgetünk róla, ez alkalmasint kimondottan ajánlott is … aztán van olyan fázis is, amikor felesleges. A tanítás bizonyos rétege is szóbeliség útján érhető el, a munka jelentősebb része azonban – és ez alól nincs felmentés – csendes belső munkálkodás révén végezhető el.
A cél az, hogy az ember megtapasztalja, megértse, hogy amint a kérdések, úgy a válaszokhoz vezető út is önmagában keresendők.
Az eredeti kijelentéshez visszatérve – boldogság = jóga – tán felmerül, hogy amint létezik a jógában is számtalan irányzat, úgy a boldogságnak is végtelen sok arca van. Mindenki csak a saját jóga útját járhatja, így a boldogságnak is egy sajátos, csak az ő képére formált állapotát kaphatja meg. Egy szempontból viszont mindenképpen azonos lesz ez mindnyájunknál: nem a külvilágtól , nem külső körülményektől függő állapot. Belül kerestük, hát belül találjuk, és csak addig tarthatjuk fenn, ameddig ezen rendületlenül munkálkodunk. Az azonban bizonyos: ez sokkal nagyobb kihívás annál, mint „a lábunkat a nyakunkba tenni „!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: